جهت پیگیری گوشی های تعمیراتی با شماره مقابل تماس حاصل فرمائید 02166487400

آموزش رجیستر کردن تلفن همراه در سامانه همتا و نحوه انتقال مالکیت

رجیستر کردن تلفن همراه

رجیستر کردن تلفن همراه

طبق جدیدترین آمار سالانه حدود 10 میلیون گوشی موبایل به شکل قاچاق وارد کشور می شود. همین مسئله باعث شد تا دولت از طریق طرح رجیستر کردن و ثبت قانونی تلفن های همراه سعی کند جلوی ورود گوشی های قاچاق را بگیرد و بر بازار موبایل نظات کند. یکی دیگر از مزایای طرح رجیستری این است که دیگر گوشی های نامرغوبی که از فیلترهای لازم رد نشده اند توسط مشتریان خریداری نمی شوند.

مامی گوشی هایی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند باید برچسبی تحت عنوان “رجیستر شده” روی خود داشته باشند. قبل از رجیستر کردن تلفن همراه ابتدا باید روی جعبه ی آن به دنبال برچسب رجیستری بگردید تا از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر این برچسب را پیدا نکردید از خریدن گوشی مورد نظر صرف نظر کنید. رجیستر کردن تلفن همراه از طریق سامانه ی همتا صورت می گیرد. این سامانه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده است تا از طریق آن بتوانید گوشی موبایل خود را به صورت قانونی ثبت کنید.

چرا فعال سازی دستگاه در لحظه خرید گوشی امری ضروری است؟

زمانی که یک گوشی موبایل می خرید حتماً در همان لحظه باید به کمک فروشنده دستگاه را برای سیم کارت خود فعال کنید. اگر گوشی را برای سیم کارت خود ثبت نکنید ممکن است پس از مدتی آنتن تلفن همراه شما قطع شود و دیگر کاری از دستتان بر نیاید. در این شرایط مسئولیت تمام این اتفاقات بر عهده خود شما خواهد بود. اگر قصد دارید یک موبایل دست دوم خریداری کنید نیز باید فرآیند انتقال مالکیت انجام شود در غیر این صورت حق استفاده از تلفن همراه برای مالک قبلی آن خواهد بود.

استعلام کد IMEI و اقدامات پیش از رجیستر کردن تلفن همراه

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از کد IMEI دستگاه مورد نظر خود استعلام بگیرید. برای استعلام کد IMEI سه روش مختلف وجود دارد. می توانید کاراکترهای شناسه را بدون فاصله و خط تیره یا هر چیز دیگری به شماره 7777 پیامک کنید. روش های دیگر عبارتند از استفاده از کد دستوری *7777# یا اپلیکیشن سامانه همتا. پس از انجام این کار برای شما یک پیامک ارسال می شود که حاوی اطلاعات موبایلی است که قصد خریدن آن را دارید. باید این اطلاعات را با موبایل مورد نظر مطابقت دهید و از درستی آن ها اطمینان حاصل کنید.

قبل از این که به سراغ سامانه همتا بروید و عملیات را شروع کنید باید کد دستوری *#06# را شماره گیری کنید تا کد IMEI گوشی نمایان شود. اکنون کد ظاهر شده را با کدی که روی جعبه گوشی نوشته شده است مطابقت دهید. پس از انجام این کار دیگر می توانید فرآیند رجیستر کردن تلفن همراه را شروع کنید.

پیشنهاد ویژه: تعمیر موبایل آیفون در موبایل امداد با تخفیف ویژه و گارانتی تعمیرات و قطعات انجام می شود.

نحوه رجیستر کردن تلفن همراه در سامانه همتا

برای رجیستر کردن و ثبت قانونی گوشی سه روش مختلف وجود دارد:
1. استفاده از سایت همتا با آدرس www.hamta.ntsw.ir
2. استفاده از کد دستوری *7777#
3. استفاده از اپلیکیشن همتا

رجیستر کردن با استفاده از کد دستوری

در این مرحله باید با سیم کارتی که برای خریدار است و قرار است آن را در داخل گوشی خود استفاده کند کد دستوری *7777# شماره گیری شود، سپس گزینه تماس انتخاب شود.
از داخل منوی باز شده شماره مربوط به فعال سازی را وارد کنید و گزینه ارسال را انتخاب کنید.

رجیستر کردن تلفن همراه

رجیستر کردن تلفن همراه

در این مرحله باید کد IMEI دستگاهی که قصد فعال سازی آن را دارید وارد کنید. برای وارد کردن این کد نباید از فاصله خط تیره یا هیچ علامت دیگری استفاده کنید.
اکنون شماره سیم کارتی که قصد دارید از آن در داخل تلفن همراه خود استفاده کنید را وارد نمایید. اگر گوشی شما دو سیم کارته است نیازی به فعال سازی از طریق هر دو سیم کارت نیست زیرا سیم کارت دوم به صورت خودکار رجیستر و فعال می شود.
در این مرحله باید کد فعال سازی که برای شما ارسال می شود را وارد کنید. این کد یک کد 6 رقمی است که با صفر شروع نمی-شود. پس از این مرحله پیامی روی صفحه ظاهر می شود که حاوی کد IMEI و شماره تلفن شما است. اگر این اطلاعات صحیح است عدد 1 را وارد کنید تا آن ها را تأیید نمایید.
در نهایت پیغامی روی صفحه ظاهر می شود که می گوید فرآیند فعال سازی دستگاه شما با موفقیت به پایان رسیده است. همین پیغام را به صورت پیامکی نیز دریافت خواهید کرد.

استفاده از اپلیکیشن همتا

سامانه همتا اپلیکیشنی ارائه کرده است که می توانید با استفاده از آن فرآیند رجیستر کردن گوشی خود را طی کنید. در داخل اپلیکیشن توضیحاتی درباره نحوه استفاده از آن داده شده است که اگر از مراحل گفته شده پیروی کنید مشکلی برای ثبت قانونی گوشی خود نخواهید داشت. اولین کاری که پس از نصب اپلیکیشن و ورود به آن باید انجام دهید این است که گزینه فعال سازی تلفن همراه را انتخاب کنید. پس از آن باید شماره سیم کارت خود، کد IMEI دستگاه و کد فعال سازی را در صفحه باز شده وارد کنید و در نهایت گزینه فعال سازی را انتخاب کنید.

استفاده از وبسایت همتا

نحوه فعال سازی تلفن همراه در داخل وبسایت همتا تفاوت چندانی با اپلیکیشن آن ندارد. در این روش باید وارد وبسایت سامانه همتا شوید و در داخل آن گزینه فعال سازی تلفن همراه را انتخاب کنید. در این بخش هم مانند اپلیکیشن باید در سه بخش مختلف شماره سیم کارت، کد IMEI و کد فعال سازی را وارد کنید. پس از درج اطلاعات خواسته شده کد امنیتی را بنویسید و روی گزینه فعال سازی کلیک کنید.

رجیستر کردن تلفن همراه

رجیستر کردن تلفن همراه

نحوه انتقال مالکیت تلفن همراه

با اجرای طرح رجیستری افراد باید زمانی که گوشی خود را می فروشند حق مالکیت آن را نیز انتقال بدهند و آن را در سامانه همتا ثبت کنند. انتقال مالکیت را هم می توانید به یکی از سه روش گفته شده یعنی استفاده از کد دستوری، وبسایت همتا و یا اپلیکیشن همتا انجام دهید. برای این کار باید گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کنید.

برای مثال اگر از کد دستوری استفاده می کنید، پس از شماره گیری *7777# از داخل منوی باز شده گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کنید. پس از آن شماره سیم کارتی که اکنون قصد استفاده از آن را دارید وارد کنید. سپس، باید به دنبال رمز همتای سیم کارت قبلی بگردید و آن را در بخش مربوطه بنویسید. پس از نوشتن کد IMEI گزینه ارسال را انتخاب کنید.
پس از انجام این اقدامات وارد یک صفحه می شوید که در آن جا باید شماره تلفن و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات آن ها را تأیید کنید و منتظر بمانید تا پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن فرآیند ثبت برایتان ارسال شود.

چگونه موبایل های مسافرتی را رجیستر کنیم؟

مسافرانی که از خارج از کشور همراه خود گوشی موبایل می-آورند باید شناسه IMEI موبایل خود را در گمرک ثبت کنند و عوارض گوشی را بر اساس مدل و قیمت آن پرداخت کنند. با انجام این کار کد رجیستری در اختیار مسافران قرار می گیرد و آن ها می توانند در سامانه همتا با ورود به قسمت گوشی مسافرتی اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و گوشی را فعال کنند. اگر این اقدامات صورت نگیرد آنتن تلفن همراه قطع می-شود.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد