جهت پیگیری گوشی های تعمیراتی با شماره مقابل تماس حاصل فرمائید 02166487400

لوازم تعمیرات موبایل ، ابزار و وسایل تعمیرات موبایل

ابزار مورد نیاز برای تعمیرات موبایل

لوازم تعمیرات موبایل

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید که شغل تعمیرات موبایل را راه بیاندازید، به شما تبریک می گوییم. چرا که وارد یک شغل پردرآمد شده اید. خوشبختانه برای شروع و کسب درآمد در این زمینه نیاز به سختگیری نیست. شما می توانید با تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز تعمیرات موبایل کار را در یک مغازه کوچک و در مکانی کم رفت و آمد آغاز کنید. همچنین می توانید مشتریان خود را از طریق بازاریابی در شبکه های اجتماعی و سطح اینترنت و معرفی خدماتتان در این فضاها پیدا کنید. یک راه دیگر برای جذب مشتری بستن قراراداد با فروشندگان موبایل است تا از این طریق مشتریانی که نیاز به تعمیرات دارند را به سمت شما هدایت کنند. راه بعدی برای کسب درآمد از این طریق اجاره میز تعمیرات در یک مجموعه موبایل است. مطمئن باشید هزینه های مکانی که اجاره کرده اید از این طریق بدست می آید.

پیشنهاد ویژه: مقاله شغل تعمیرات موبایل را حتما بخوانید!

ابزار مورد نیاز برای تعمیرات موضوع دیگری است که باید به فکر آن باشید. چیزی که ما در این نوشته قصد داریم به آن بپردازیم. تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا هزینه های مورد نیاز برای تامین ابزار تعمیرات موبایل را با هم مرور کنیم. اگر نیاز به مشاوره تعمیرات موبایل دارید می توانید با موبایل امداد در ارتباط باشید.

هزینه مورد نیاز برای تهیه ابزار تعمیرات موبایل

برای شروع به کار تعمیرات موبایل، حداقل 20 و حداکثر 100 میلیون نیاز دارید، البته این رقم شما را نترساند. راه های زیادی برای شروع با مبالغی کمتر از اینها وجود دارد. راه اول این است که در ابتدا تمرکز خود را بر روی تعمیرات محدود و خاصی بگذارید، با درآمد ناشی از همین قسمت می توانیددر آینده ابزار مورد نیازتان را خریداری کنید. راه دوم فروش لوازم جانبی موبایل است. بعداز گذر زمان و درآمد زایی می توانید لوازم مورد نیازتان برای تعمیرات را خریداری کنید. در نهایت شما می توانید در ابتدا فعالیت خود در این زمینه را به تعویض قطعاتی مانند تاچ ال سی دیو یا تعویض باتری محدود کنید. به مرور و با کسب درآمد بیشتر در زمینه ی تعمیرات تخصصی تر وارد شوید.

لوازم تعمیرات موبایل

لیست وسایل مورد نیاز برای تعمیرات گوشی موبایل

در ادامه قصد داریم تمامی ابزارها و وسایلی را که برای تعمیرات موبایل نیاز دارید به شما معرفی کنیم. هر تعمیرکاری به این وسایل نیاز دارد و موارد ذکر شده در ادامه جز ضروری ترین ابزارها در این زمینه هستند. اگر شما هم قصد ورود حرفه ای به این حوزه دارید این موارد را دنبال کنید.

 • دستگاه هیتر بلور

اگر موبایلی که می خواهید آن را تعمیر کنید از نوعی است که پایه های آی سی در زیرشان قرار دارد، نیاز به یک هیتر بلور پیدا می کنید. این دستگاه هوای گرم را با فشار تنظیم شده ای به بیرون هدایت می کند. از این دستگاه برای حرارت دادن به سطوح مختلف برد و همچنین تعویض قطعات استفاده می کنند.

هیتر از تجهیران مهم در بحث تعمیرات موبایل است. همانطور که گفته شد این دستگاه با اعمال هوای گرم قابل کنترل برای شدت ها و دماهای مختلف در بخش جداسازی و بازکردن اجزای مختلف گوشی به کار می رود. اگر بخواهید قطعات چندپایه مانند آی سی ها را بردارید و یا قاب هایی که گوشه هایی با لاستیک آب بندی دارند را از بدنه جدا کنید این کار را با هیتر انجام می دهید.برای برداشتن آی سی ها از هیتر سری آی سی استفاده می کنند. از این منظر هیترها در اندازه ها و سری های مختلف ارائه می شود و قابل تعویض هستند.

دستگاه هیتر بلور تعمیرات موبایل

 • هویه

اگر در تعمیرات و در بخش هایی نیاز به ظریف کاری و تعویض قطعات داشته باشید، باید از هویه استفاده کنید. هویه با وات متغیر مقادیر حرارتی متفاوتی برای ما اینکار ایجاد می کند. هویه در لحیم کاری استفاده می شود و به واسطه آن پایه های قطعات الکترونیکی به یک دستگاه وصل یا از آن جدا می شوند. گرمایش این دستگاه ار المنت های برقی تامین می شود. هویه هایی که در تعمیرات موبایل استفاده می شود از نوع معمولی آن نیست و جز دسته لوازم تعمیرات موبایل محسوب می شوند چرا که در بحث تعمیرات نیاز دارید که برای قسمت های مختلف از وات های مختلف و مناسب با همان بخش استفاده کنید.

 • منبع تغذیه

برای شوک دادن باتری، شارژ مستقیم باتری و روشن کردن گوشی بدون باتری به منبع تغذیه نیاز دارید. همچنین برای اینکه نحوه ی جریان کشی در گوشی های خاموش را دنبال کرده و آنها را عیب یابی کنید باید از منبع تغذیه استفاده کنید.

منبع تغذیه برای تعمیرات موبایل

 • ست پیچ گوشتی ها

از پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن گوشی استفاده می کنند. ست پیچ گوشتی مورد نیاز برای تعمیرات با شماره های T4،T5،T6 و T8 نامگذاری می شوند.

ست پیچ گوشتی تعمیر موبایل

 • پایه نگهدارنده

در هنگام تعمیر گوشی باید جای آن را محکم کنید. هر حرکتی ناخواسته ای در حین تعمیرات ممکن است صدمات جبران ناپذیری به آن وارد کند که پایه ی نگهدارنده برای جلوگیری از این احتمالات وجود دارد.

 • پنس

برای تعویض قطعات به پنس نیاز دارید. پنس مورد استفاده ی شما باید آنتی مگنتیک یا ضدمغناطیس باشد. این پنس نباید الکتریسیته ساکن را انتقال دهد یعنی باید آنتی استاتیک باشد.

فراموش نکنید که در هنگام کار از دست بند و پایند earth که الکتریسیته ی ساکن را به زمین تخلیه می کند استفاده کنید.

 • سیم قلع: در تعمیرات موبایل به سیم قلع ضخیم و قلع ظریف از نوع 3دهم میلی متر نیاز پیدا می کنید.

 • پیچ گوشتی ریز چهارسو: برای تعمیرات گوشی های جدید به آن نیاز دارید.
 • شابلون: طرح های پایه های آی سی بر روی شابلون ها وجود دارد.
 • خمیرقلع: برای پایه سازی آی سی های BGA ازدر زمان شابلون زنی از خمیر قلع استفاده می کنید.
 • روغن لحیم: قلع کاری با وجود روغت لحیم سرعت بیشتری پیدا می کند.
 • روغن فلکس: وظیفه ی احیاکنندگی قلعه بر عهده ی این روغن است. این ابزار به صورت خمیر و اسپری فلکس ارائه می شود.
 • سیم قلع کش: برای از بین بردن اتصالی و جهت جذب قلع در زمانی که قلع انباشته شود و یا بین پایه ها اتصالی رخ دهد، استفاده می شود.
 • چسب ضدآب:
  چسب جز لاینفک لوازم تعمیرات موبایل است. چسب های ضدآب سازی، چسب قطره ای و چسب دو طرفه در بحث تعمیرات موبایل بسیار ضروری و البته کاربردی هستند. برای چسباندن درب پشت موبایل، تاچ ال سی دی، بستن و چسباندن قطعات مختلف و مواردی از این قبیل از انواع چسب های گفته شده استفاده می کنند.

 

 • مولتی متر:تست مقاومت ها، خازن، دیور، ترانزیستور و سایر قطعات و همچنین تست وجود ارتباط میان دو نقطه از طریق مولتی متر انجام می شود.علاوه بر این تست مسیرها، ولتاژگیری باتری، تست دیور و تست اتصال کوتاه نیز می تواند با مولتی متر انجام بشود. با این اوصاف از مولتی متر در بخش عیب یابی استفاده میشود که دارای قسمت های مختلفی برای تست است.به اینگونه ابزار که وظیفه ی سنجش کمیت های الکتریکی را دارند جهت تست و بررسی عملکرد قطعات موبایل و اطمینان از  خراب نبودن آنها همواره در بحث تعمیرات نیاز است.مولتی متر ها در دو دسته بندی عقربه ای و دیجیتالی تقسیم می شود. مولتی متر های دیجیتالی نیز در دو دسته ی رنج دستی و اتوماتیک قرار میگیرند. به طور کلی مولتی سنج های دیجیتال امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می دهند.

 • نقشه دستگاه و ماردبورد: این نقشه ها بیشتر در فضای وب به صورت فایل موجودند. جهت عیب یابی مادربرد به نقشه ی آن نیاز دارید.
 • دستگاه لوپ: لوپ مانند میکروسکوپ و ذره بین عمل می کند. بعد از باز کردن موبایل نیاز دارید که اجزای آن را بزرگ و واضح ببینید. دستگاه لوپ با زوم و بزرگنمایی برد گوشی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد. لوپ از دو نوع آنالوگ و دیجیتال ارائه می شود و جز ضروری ترین تجهیرات در میان ابزارهای لازم برای تعمیرات موبایل به حساب می آید.
 • دستگاه اولتراسونیک

  گرد و خاک و آلودگی می تواند عملکرد قطعات و بوردهای الکترونیکی را مختل کند. بعلاوه بردهایی که به تازگی مونتاژ شده اند نیاز به شسشتو دارند. در ضمن مادربوردهایی که به دلیل نفوذ مایعات دچار خرابی شده اند باید شسته شوند. در تمامی این موارد دستگاه اولتراسونیک یا بوردشور استفاده می شود و از این جهت دستگاهی بسیار مهم و ضروری در تعمیرات موبایل به حساب می آید.

  التراسونیک یعنی فراصوت و به خوبی نشان دهنده ی نحوه ی عملکرد این دستگاه را نشان می دهد. این دستگاه از طریق امواج فراصوت عمل شسشتو را نشان می دهد. نحوه ی کار آن به این صورت است که قطعه را مایعی که در دستگاه وجود دارد قرار می دهند. از طریق امواج فراصوت مایع به ارتعاش در می آید و همزمان گرم می شود. این ارتعاشات باعث مرتعش شدن قطعه می شود و همین لرزش آلودگی ها و اکسیدها را از زیر آی سی و قطعات جدا میکند.

  آب و یا محلول به خصوصی به نام الما (elma) در این ابزار برای شستشوی قطعات استفاده می شود.اگر در این دستگاه از محلول شیمیایی استفاده می کنید، به کار بردن ماسک و عینک مخصوص را فراموش نکنید. بعد از شستشوی قطعات باید بورد دستگاه مجددا توسط آب مقطر شسته شده و توسط کمپرسور باد کاملا خشک شود. هرگونه رطوبتی در قطعات نباید باقی بماند. التراسونیک همانطور که گفته شد جز ابزارهای ضروری تعمیرات استو با فرکانس ارتعاش 40 کیلوهرتز یا بیشتر و در ظرفیت های مختلف در بازار ارائه می شود. علاوه بر تعمیرات موبایل از این ابزار برای شستشوی تجهیزات پزشکی، کارتریج و ساعت و طلا و جواهر نیز استفاده می کنند.

پیشنهاد ویژه: دوره کارآموزی تعمیرات موبایل این بار در مرکز تعمیرات موبایل امداد!

ابزارهای مشترک در تعمیرات موبایل

در ادامه به برخی ابزارها اشاره کردیم که باید در تعمیرگاه موجود باشند اما ممکن است در همه ی تعمیرات به کار نروند. مثلا تصور کنید می خواهید ای سی یا چیپ برد را بردارید، اگر در اطراف این قطعات،‌ تکه هایی پلاستیکی وجود داشته باشد ممکن است با وجود حرارت ذوب شوند. در این حالت به چسب نسوز نیاز دارید. برخی از ابزارهای این چنینی را در بند بعدی آورده ایم.

ابزار تعمیر موبایل بصورت خلاصه!

چسب نسوز،، تینر ۱۰۰۰۰،  اسپری چرب، خمیر قلع، اسپری خشک، گیره برد، اسپری فریز، اسفنج نسوز، چسب ۱۲۳، قلع، الکلپراپ، خمیر سلیکون، اسپاتول فلزی، حلال چسب ال سی دی، ست آچار ستاره ای،  خمیر فلکس جامد، قاب بازکن کوچک فلزی، سیم لاکی، سیم ظرفشویی، شلنگ نسوز، دم باریک، کف چین، روغن لحیم،  انبردست کوچک، کشوی ریز نگهدارند قطعات الکترونیک و انواع پیچ گوشتی معمولی

در میان تمام مشتریانی که برای تعمیرات سخت افزاری به شما مراجعه میکنند، ممکن است مشتریانی هم داشته باشید که به دلیل مشکلات نرم افزاری به شما مراجعه کنند. البته از تعمیرکار تخصصی موبایل در بخش سخت افزار انتطار نمی رود که به مشکلات نرم افزاری مسلط باشد. اما بدیهی است برای گسترش فعالیت خود در حوزه ی تعمیرات نیاز دارید که به حوزه ی نرم افزار نیز مسلط شوید.

یک تعمیرگاه خوب و استاندارد برای موبایل بهتر است دارای میزی به ابعاد یک در دو متر باشد. برای میز خود پیشخوان قرار دهید. روی این پیشخوان هوای گرم، ابزارها و منبع تغذیه قرار می گیرید. باید نور کافی روی سطح میز وجود داشته باشد اما میز نور را بازتاب ندهد. سعی کنید سطح میز یا قسمی از آن را با سفره ی نسوز عایق شود. پریز چندراهی برق صنعتی و چند منظوره روی میز نصب کنید و به دلیل جریان کشی زیاد برای هیتر و منبع تغذیه سه راهی مطمئن نصب کنید.

سخن نهایی

با هر سن و سالی که دارید برای ورود به بازار تعمیرات موبایل دیر نیست. این حرفه بسیار نوظهور است و اگر عملکرد خوبی داشته باشید در این بازار جایگاه خود را تثبیت خواهید کرد.